Latvijas Sociālistiskā partija

Kāds liktenis sagaida Jēkabpils pieminekli lielgabalu un zem tā apglabātos karavīrus?

09.09.2015

Pēc KF vēstniecības pasūtījuma  Jēkabpilī,  Varoņu ielā ir  uzsākta Brāļu kapu labiekārtošana. Latvijas Sociālistiskā partija protams iestājas par to, lai kapi tiktu sakopti. Tajā pašā laikā daži apstākļi  rada bažas un liek būt uzmanīgākiem attiecībā pret šo labiekārtošanu. Šī projekta ietvaros ir radusies doma pārvietot pieminekli lielgabalu un zem tā apglabāto karavīru mirstīgās atliekas no pilsētas centra uz Brāļu kapiem, Varoņu ielā. Šī ideja izsauc neviennozīmīgu reakciju iedzīvotāju vidū.

Piemineklis lielgabals, virs ģenerālmajora Sergeja Kuprijanova,  pulkveža Subabutdina Gazejeva un pulkveža Gavrila Šarikalova, kas krita kaujās par Jēkabpils atbrīvošanu, kapu kopiņām, atrodas  Krustpils centrālajā ielā, pretī Kultūras namam. Tā ir kļuvusi par tradicionālu vietu, kur cilvēki pulcējas 23.februārī, Uzvaras dienā, pilsētas atbrīvošanas dienā no fašistiskajiem iebrucējiem.

9sep.jpg

Tā kā šī pārvietošanas ideja ir izsaukusi lielu rezonansi pilsētā, tad 6.septembrī notika tikšanās, kurā piedalījās arī Latvijas Sociālistiskās partijas Jēkabpils pirmorganizācijas biedri ar Natāliju Ždanovu priekšgalā. Kā viņi pastāstīja, Jēkabpils pilsētas mērs Leonīds Salcevičs centās mierināt, ka šogad pārvietošanas nebūs, jo ir jāatrod apbedīto  virsnieku radinieki un jāsaņem viņu piekrišana. Turklāt izrādās, ka paša Brāļu kapu labiekārtošanas plāna vēl nemaz nav, un tas vēl tikai tiks izstrādāts. Pilsētas mērs L.Salcevičs  pavēstīja, ka vietā, kur atrodas  lielgabals un  apbedījumi, grib izveidot skvēru. Tikšanās laikā mērs sarīkoja klātesošo vidū balsošanu, kas parādīja, ka krievu biedrība «Rodņik» atbalsta karavīru pārapbedīšanu un lielgabala pārvietošanu.

Jāaizdomājas ne tikai par karavīru pārapbedīšanu. Latvijas Sociālistiskās partijas Jēkabpils pirmorganizācijas biedri ir nobažījušies par Varoņu - atbrīvotāju parku, kas atrodas blakus piemineklim lielgabalam. Tur ir izvietots pilsētas atbrīvotājiem veltīts memoriāls. Atrodas plāksnes uz kurām ir uzrakstīti kritušo karavīru vārdi. Vai nebūs tā, ka vispirms novāks lielgabalu, bet pēc tam ķersies klāt pašam  memoriālam? Tagad pilsētas mērs sola neaiztikt to, bet kā būs tālāk, nav zināms. Jāsagaida labiekārtošanas plāns.