Latvijas Sociālistiskā partija

Latvijas Sociālistiskās partijas biedri godināja Salaspils koncentrācijas nometnē ieslodzīto piemiņu

30.09.2015

1944.gada  septembra beigās Salaspils koncentrācijas nometnē tika izpildīti pēdējie nāvessodi, nošaujot. Fašisti nošāva 17 smagi slimos ieslodzītos.  Pārējos izveda uz Vāciju, bet barakas nodedzināja, slēpjot pastrādāto noziegumu pēdas.

Nometnē bija nogalināti apmēram 100 tūkstoši cilvēki, kuru vidū 7 tūkstoši bērni.   1967.gadā nometnes vietā uzcēla Fašisma upuru piemiņai veltīto memoriālo kompleksu. Kopš tā brīža katru gadu septembra pēdējā svētdienā Salaspils memoriālā pulcējas bijušie ieslodzītie un viņu pēcteči, kā arī visi tie, kam nav vienaldzīgi daudzu tūkstošu cilvēku likteņi, kas ir gājuši bojā vai cietuši šajā nāves nometnē.

  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg

Šā gada 27. septembrī  Krievijas un Baltkrievijas vēstniecības diplomāti, kara veterāni, Latvijas Salaspils koncentrācijas nometnes bijušo ieslodzīto biedrības pārstāvji, kā arī Latvijas Sociālistiskās partijas biedri piedalījās svinīgajā vainagu un ziedu nolikšanas ceremonijā. Atceres pasākuma dalībnieki pieminēja ar klusuma brīdi šajā nometnē nacistu nomocītos ieslodzītos.

25.septembrī Salaspils kultūras namā notika starptautiskā zinātniskā konference: «Salaspils koncentrācijas nometne, 1941–1944. Vēsture un piemiņa», kura tika organizēta, pateicoties Salaspils domes, Latvijas Okupācijas muzeja un Daugavas muzeja atbalstam. Konferencē uzstājās dažādi Latvijas un ārzemju vēsturnieki, vairākums no kuriem savos ziņojumos izvirzīja mērķi  atmaskot mūsdienu sabiedrībā valdošos «mītus un melus» par Salaspils nometni, kas „radās padomju okupācijas laikā”. Tas nozīmē, ka pasākuma rīkošanas mērķis nebija patiesības meklējumi, bet kārtējais mēģinājums ar visiem spēkiem nomelnot padomju laikus.

Šodien, kad tiek pārskatīta vēsture, ir svarīgi balstīties uz to cilvēku liecībām, kas bija tiešie šo traģisko notikumu liecinieki. Mēs iesakām izlasīt grāmatu „Bērni un karš”, kuru ir sagatavojusi Ludmila Timoščenko, kas  pati ir izgājusi cauri fašistiskajām koncentrācijas nometnēm, desmit gadus vākusi materiālus, meklējusi ieslodzīto adreses un apkopojusi viņu atmiņas šajā grāmatā. Krievu valodā grāmata tika izdota 1999.gadā, bet pateicoties Alfrēda Rubika ( tajā laikā Eiropas Parlamenta deputāta), materiālajam atbalstam, to iztulkoja un izdeva arī latviešu valodā. Tagad grāmata ir kļuvusi pieejama elektroniskā veidā partijas mājas lapas sadaļā- mūsu grāmatas.