Latvijas Sociālistiskā partija

Starptautiskās Sieviešu dienas nozīme

09.03.2017

Starptautiskās Sieviešu dienas aizsākumi meklējami ASV 19.gs.beigās, to atzīmē sociālisti, komunisti un feministes visā pasaulē saistībā ar sieviešu cīņu par dzimumu līdztiesību, pēc tam, kad 1857.gadā Ņujorkā tika notika plaša sieviešu demonstrācija protestējot pret mazajām algām un garajām darba stundām, kā arī nevienlīdzīgo atalgojumu, kad sievietēm par to pašu darbu maksāja pulka mazāk nekā vīriešiem. Demonstrācija izvērtās sadursmēs ar policiju un grautiņos, kuros traģiski gāja bojā vairākas demonstrantes. Kopš tā laika Amerikas sociālisti un cīnītāji par dzimumu līdztiesību sāka 8.martu atzīmēt kā sēru dienu. Pamazām to pārņēma kreisās partijas visā pasaulē.

1975. gada 8. martā ANO sāka svinēt Starptautisko sieviešu dienu. 1977. gadā ANO Ģenerālā asambleja ar rezolūciju Nr. A/RES/32/142 ieteica dalībvalstīm katru gadu (datumu izvēloties atbilstoši vietējai kultūrai un paražām) svinēt Cīņas par sieviešu tiesībām un Apvienoto Nāciju organizācijas starptautiskā miera dienu, ko ANO piesaistīja 8. martam.

Šobrīd oficiāli valsts svētki šī diena ir: Gruzijā, Albānijā, Armēnijā, Azerbaidžānā, Baltkrievijā, Bosnijā un Hercegovinā, Bulgārijā, Kamerūnā, Ķīnā, Kubā, Itālijā, Kazahstānā, Kirgizstānā, Maķedonijā, Moldovā, Mongolijā, Melnkalnē, Krievijā, Serbijā, Tadžikistānā, Ukrainā, Uzbekistānā (sasaistot to ar Mātes dienu) un Vjetnamā.

Šodien Latvijā mums pat grūti iedomāties, ka pirms mazāk nekā simts gadiem sievietes nedrīkstēja balsot, ieņemt vadošus amatus, studēt un iegūt augstāko izglītību, pretendēt uz bērnu aizbildniecības tiesībām laulību šķiršanas gadījumā, brīvi pārvaldīt savu īpašumu, kā arī strādāt virknē profesiju-pirms simts gadiem sieviete-jurists vai šoferis vairumam cilvēku likās kaut kas tikpat nesasniedzams, kā lidojums uz Mēnesi vai bezvadu telefons. 

Tomēr arī Latvijā viss nepavisam nav kārtībā. Pats kliedzošākais-reālā statistika uzrāda, ka joprojām vairums darbinieču-sieviešu, saņem ievērojami mazākas algas, nekā par to pašu darbu saņem vīrieši. Šāda darba devēju politika nav saprotama un ir apkaunojoša gan Latvijai, gan Eiropas civilizācijai. Atklāts paliek jautājums-vai šo sērgu, tāpat, kā aplokšņu algas, vispār ir iespējams iznīdēt? Starptautiskā Sieviešu diena nav tikai sārto tulpīšu un neļķu svētki vien-tā ir aicinājums ikvienam Latvijā, īpaši darbadevējiem, nopietni padomāt par to.

Vēlreiz sirsnīgi sveicam Latvijas sievietes šajā vēsturiski un sabiedriski tik nozīmīgajā dienā!