Latvijas Sociālistiskā partija

Vēlētāji balsoja ar vienaldzību

15.10.2018

Latvijas Republikas 13. Saeimas vēlēšanas ir pārvarējušas savu pirmo, tradicionālo fāzi: “Kā varēja nesolīt?!”. Partijas, kuras pārvarēja 5% barjeru un pretendē uz iekļūšanu valdošajā koalīcijā, uzsākušas jaunu etapu- savstarpējās konsultācijas par iespējamo sadarbību. Šī procesa būtība ir iztirgot sev gardāku varas kumosu, maksājot par to ar vēlētājiem dotajiem solījumiem. Daudzpusējās politisko partiju vienošanās rezultātā valsts atkal iegūs varu, kura plāno četru gadu garumā pildīt koalīcijas vienošanos. Diemžēl, mēs- vēlētāji, vairs nebūsim šīs vienošanās dalībnieki. Mums atliks tikai ierastais izbrīns par šo augsto demokrātijas līmeni, kā arī ticība tam, ka cilvēce neko labāku savā pastāvēšanas vēsturē nav izdomājusi. 

Tai pašā laikā, Latvijā ar katru gadu paliek aizvien mazāk vēlētāju, kuri grib piedalīties šajā pasākumā. LR 12. Saeimas aktivitātes antirekords ir pārliecinoši pārspēts- nobalsojušo skaits ir sarucis par 68566 cilvēku, t.i. gandrīz par 5%. Valdošie politiķi deklarē, ka šī tendence ir skaidrojama ar Latvijas iedzīvotāju apmierinātību ar savas labklājības līmeni. Cilvēki neiet balsot, jo viņi ir apmierināti ar valdības sasniegumiem un stabilitātes sajūtu- kā pantiņu atkārto pie varas stāvošie politiķi. Viņi vairs nav spējīgi adekvāti izvērtēt reālo valsts situāciju. Viņi nevēlās redzēt problēmas mirstības dominēšanā pār dzimstību (stabili, kopš 90. gadu sākuma), nedz arī iedzīvotāju masveida emigrācijā no Latvijas. Tāpēc arī valdošie nav spējīgi izprasts īstenos vēlētāju apātijas un vienaldzības iemeslus.  

Bet aizvien vairāk iedzīvotājiem zemā vēlētāju aktivitāte ir acīmredzama. Tā ir nespēja saredzēt nākotni saviem bērniem un sajūta par to, ka neesi pieprasīts savā valstī! Lūk, kas īstenībā nomāc vēlmi dzīvot savā valstī un lemt par tās nākotni. 

Latvijas Sociālistiskā partija uzskata par nepieciešamu īstenot valsts pārvaldi, balstoties uz sabiedrības attīstības plānošanu un pēctecību, nodrošinot striktu kontroli par plānu izpildi. Nepieciešams tiesiski nostiprināt ierēdņu profesionālās atbilstības principu ieņemamajiem amatiem, kā arī nodrošināt nenovēršamu atbildību par viņu pieņemto lēmumu sekām. Pārstāvnieciskās demokrātijas sistēmai ir adekvāti un pilnā apmērā jāatspoguļo iedzīvotāju vairākuma intereses, nevis šaura loka lobēto politiķu, kuri ir atrauti no īstenajām tautas interesēm. Vēlētājiem jābūt iespējai tiešā veidā kontrolēt deputātu darbību, bet nepieciešamības gadījumā- atsaukt tos. 

Bez pilnvērtīgas Latvijas algotā darba cilvēku pārstāvniecības valsts pārvaldē, nav iespējams iziet no mūsu sabiedrības dziļās sistēmiskās krīzes.

Latvijas Sociālistiskā partija