Latvijas Sociālistiskā partija

1905.g. revolūciju pieminot

14.01.2019

Š.g. 13. janvārī Latvijas Sociālistiskās partijas priekšsēdētājs Vladimirs Frolovs, Valdes locekļi, Rīgas un Jelgavas pirmorganizāciju aktīvisti, LR Saeimas deputāts-sociālists A.Rubiks piedalījās svinīgajā ziedu nolikšanā, pieminot 1905.-1907.g. revolūcijas cīnītājus.

Šodienas valdošie visiem spēkiem mēģina noklusēt to laiku notikumus, mērķtiecīgi izkropļot pirmās revolūcijas nozīmi, pasniedzot to, kā nacionālu latviešu tautas sacelšanos. 

Patiesībā, pats revolūcijas sākums,1905.g. “asiņainās ceturtdienas” notikumi, bija visciešākajā veidā saistīti ar Pēterburgas “asiņaino svētdienu”. Uzzinot par nežēlīgu Pēterburgas strādnieku apšaušanu, Rīgas strādnieki izsludināja ģenerālstreiku. Tā bija internacionāla, solidāra latviešu proletariāta atbilde carisma pastrādātajam noziegumam. 13. janvārī cara armija pie Daugavas dzelzs tilta šāva uz demonstrantiem, nogalinot vairāk nekā 70 un apmēram 200 cilvēkus smagi ievainojot.

Tālākie notikumi attīstījās zibenīgi. Visu Latvijas teritoriju pāršalca ekonomiskie un politiskie streiki (arī Viskrievijas streiki), demonstrācijas un mītiņi, sadursmes ar karaspēku un policijas atbruņošana, plaša mežabrāļu kustība un cara melnsimtnieku soda ekspedīcijas. Revolūcijas stihija radīja pirmo tautas miliciju un tautas padomes-demokrātiskāko pārvaldes formu. Cīņai sacēlās arī latviešu zemnieki- liesmoja “kraukļu perēkļi”- vācu muižnieku pilis. Galvenajās izvirzītās prasības bija 10 stundu (vēlāk-8) darba diena, darba algas paaugstināšana par 10-20%, darba apstākļu uzlabošana, streiku un sapulču brīvība, bērnu bezmaksas izglītība.

1905.-1907.g. revolūcija cieta sakāvi, bet tā saliedēja dažādu tautu algotā darba cilvēkus, parādīja, ka panākumus un uzvaru pār kapitālu var dot tikai vienota un solidāra cīņa. 

Viņi bija pirmie, godināsim!

2019.g. 13. janvārī


  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Foto A. Nužnijs