Latvijas Sociālistiskā partija

Mazākumtautību skolu reforma – šķelšanas ierocis

18.01.2019

Latvijas Sociālistiskās partijas XXII kongress
Rezolūcija

Laika periods kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas desmitgadēm ir bagātīgs ar sabiedrības konsolidācijas nepieciešamības solījumiem. Ar tādu nolūku augstā valdības un prezidenta līmenī regulāri pieņem un papildina iedzīvotāju integrācijas palielināšanas programmas, ko gatavo šīs nozares eksperti. Valdība un prezidents periodiski apspriež šo programmu izpildes gaitu ar rūpīgi izraudzītiem nacionālās diasporas pārstāvjiem, kas dzīvo Latvijā. Nacionālās kultūras biedrības saviem tautiešiem rīko koncertus, konkursus un festivālus. Valdības struktūru integrācijas plānos liek ziņas par attiecīgo programmu budžeta izdevumu daļu sniedzot atskaites par izdevumiem. Viss, formāli ņemot, tiek darīts. Taču reālajā dzīvē – to atzīst arī kompetenti eksperti – starpnacionālā spriedze Latvijā nesamazinās. Neveiksmīgi ir varas struktūru mēģinājumi reālo nelabvēlīgo stāvokli šajā jomā skaidrot tikai ar atsevišķu „musinātāju”, it kā no ārienes spēku vadītiem ekscesiem.

Tajā pat laikā aizejošās valdības pasāktā mazākumtautību skolu reforma jau ir izraisījusi raizes pat ANO. Trīs šīs organizācijas - mazākumtautību, vārda brīvības un izglītības tiesību pārstāvji jau divas reizes ir vērsušies pie Latvijas pēc paskaidrojumiem šajā jautājumā. Pēc šo ekspertu uzskata paredzētā reforma Latviju novedīs pie Durbanskas rezolūcijas un programmas Starptautiskā pakta 27.p. par pilsoņa un politiskajām tiesībām, kas paredz mazākumtautību tiesībās izglītības, kultūras, sociālajā un ekonomiskajā jomā.

Latvijas Sociālistiskā partija kategoriski nosoda varas iestāžu Latvijā uzsākto mazākumtautību skolu reformu. Ar šo lēmumu valdošie politiķi pārvilkuši treknu svītru vismaz trešai daļai valsts nodokļu maksātāju iegūt saviem bērniem kvalitatīvu izglītību, balstītu uz tādām ģimenes un nacionālajām vērtībām kā latviešu iedzīvotājiem. Šīs darbības negatīvās sekas dauidznacionālās Latvijas iedzīvotāju sabiedrības konsolidācijā negatīvās sekas ir neizbēgamas. Visu atbildību par to nes valdošā šķira un tās noturība realizēt politiku pēc principa „Skaldi un valdi”.

2018. gada 15. decembrī
Rīgā