Latvijas Sociālistiskā partija

Jāturpina sapropeļa pētījumus un tā produktu plašās izmantošanas iespējas

08.12.2013

Ceturtdien Rīgā veiksmīgi noritēja unikāla konference: „Sapropelis: ieguve, pārstrāde, izmantošana”, kurā piedalījās 70 akadēmisko aprindu un praktiķu – kompāniju, kuras nodarbojas ar sapropeļa ieguvi, pārstrādi un tā produktu pārdošanu, kā arī finanšu investīcijām šajā nozarē pārstāvji. Konferenci organizēja Eiropas Parlamenta deputāts Alfrēds Rubiks.

Latvijas konference ir unikāla ar to, ka pirmo reizi vienā vietā pulcējās visi ievērojami nozares pārstāvji un zinātnieki, kuri varēja apspriest gan vispārējās problēmas, gan sniegt padomus un parādīt attīstības iespējas jaunajiem uzņēmējiem.

Konferences dalībnieku ģeogrāfija bija neparasti plaša – Krievijas Omskas un Naberežniije Čelni  no zinātnes aprindu un  ražotāju kompāniju, Baltkrievijas Zinātņu akadēmijas pārstāvjiem līdz Šveices Agrofizikas institūta konsultantiem, sapropeļa izmantošanas pieredzei Balkānos, Jordānijas doktoram, kurš ir uzkrājis plašu materiālu par sapropeļa izmantošanu Āfrikā un Tuvajos Austrumos. Kopā ar sapropeļa zinātnisko pētījumu rezultātiem un tā izmantošanas ieteikumiem uzņēmēji varēja iepazīties arī ar sapropeļa izmantošanas rezultātiem, kā arī dažādiem produktiem, kurus ražo no šīm izejvielām. Aktīvus sapropeļa produkcijas iespēju pētījumus veic Krievijas, Baltkrievijas un Rietumeiropas zinātnieki.

Patlaban sapropeli atkarībā no tā sastāva un īpašībām izmanto minerālmēslu, vitamīnu un minerālo kompleksu dzīvniekiem ražošanā, kā arī medicīnas un kosmētikas produkcijas ražošanā.

Sapropeļa produkti ir pieprasīti lauksaimniecībā, it īpaši bioloģiskajās saimniecībās. Tā, Latvijas lielākās cietes ražošanas uzņēmuma Aloja Starkelsen direktors interesējās par sapropeļa minerālmēslu izmantošanu bioloģiski tīru kartupeļu audzēšanā un izteica gatavību piešķirt zemes gabalus, lai veiktu Latvijas sapropeļa produkcijas izmēģinājumus.

Turklāt konferences gaitā kā Latvijas sapropeļa produkcijas izmantošanas piemērs starptautiskajos projektos „Sahara” tika parādīta Latvijas Universitātes Ekonomikas vadības fakultātes studentu prezentācija.

Par saviem panākumiem un projektiem, kā arī problēmām, pastāstīja arī sapropeļa ieguves un dažādas sapropeļa produkcijas ražošanas kompāniju pārstāvji no Latvijas, Lietuvas un Krievijas.

„Sapropelis tiek uzskatīts par ievērojamu Latvijas dabas resursu, kura racionāla izmantošana var dot būtisku ieguldījumu Latvijas tautsaimniecības attīstībā, nodrošināt lielu darbavietu skaitu (it īpaši mazattīstītos reģionos) un konkurētspējīgas produkcijas ražošanu.

Ezeru attīrīšana no milzīga sapropeļa nogulumu daudzuma labvēlīgi ietekmē ezeros dzīvojošās zivis un citu floras un faunas pārstāvju atjaunošanos. Tas labvēlīgi ietekmē tūrisma attīstību pie ezeriem, kas savukārt rada jaunas darbavietas un ienākumus valsts ekonomikai. Par to liecina valstu pieredze, kurās jau ir sākušies darbi un attīstās arvien jaunas sapropeļa izmantošanas iespējas: lauksaimniecībā, medicīnā, kosmētikā un citās nozarēs”, – atzīmēja konferences organizators, Eiropas Parlamenta deputāts Alfrēds Rubiks.

Tika atzīmēts, ka jāturpina sapropeļa krājumu un to izmantošanas iespēju pētījumi, kā arī jānodrošina šo pētījumu atbalstu, to ieviešanu Latvijas tautsaimniecībā, izmantojot pieaicināto privāto kapitālu. No Latvijas ministrijām uzņēmēji gaida lielāku atbalstu Latvijas sapropeļa produkcijas eksporta iespēju attīstībai.

Konferences dalībnieki ar atzinību novērtēja pasākuma organizāciju Latvijā. Konferences rezultātā dažādu valstu zinātnieki un uzņēmēji, kuri nodarbojas ar sapropeļa ieguvi un pārstrādi, sadarbību uztvēra ar entuziasmu un tā tiks turpināta.