Latvijas Sociālistiskā partija

Rēķins varturiem jāpiestāda par visu un kopīgi

27.04.2019

Satversmes tiesa 23.aprīlī paziņoja savu lēmumu 12. Saeimas deputātu prasības lietā par mazākumtautību izglītības sistēmas reformu Latvijā (t.s. "Šadurska reformu"). Brīnums nav noticis, kā jau bija sagaidāms, reforma tika atzīta par valsts konstitūcijai atbilstošu.

Šis lēmums, kaut arī, atbilstoši likumam, ir galīgs un nav Latvijas tiesu instancēs pārskatāms, neizslēdz citas protesta formas un pārsūdzību "Eiropā". Iespējas aktivitātēm šajā jautājumā ir, un tās ir jāizmanto. Par to nav divu domu. Bet tomēr, paliek jautājums. Vai ir iespējams panākt no mūsu valdošajiem cieņpilnu attieksmi pret mazākumtautību interesēm? Mūsuprāt - nav iespējams, jo, ignorējot šo prasību, viņi neriskē zaudēt varu. Gluži pretēji, kā instruments divu iedzīvotāju kopienu sadalīšanai, tas tikai palīdzēs viņiem noturēt varu savās rokās, neraugoties uz graujošiem rezultātiem labklājības nodrošināšanā Latvijas iedzīvotāju absolūtajam vairākumam. Tā, gandrīz trešdaļa strādājošo saņem algā ne vairāk par 450 eiro. No aptaujātajiem Latvijas iedzīvotājiem ar zemiem ienākumiem, 46% uzskata, ka 2018.gadā viņu stāvoklis ir pasliktinājies, bet 20% no viņiem - stipri pasliktinajies. Pensionāri, pēdējo 30 gadu laikā, aizvien atrodas pavisam katastrofālā situācijā. Šodien 84% pensiju saņēmēju dzīvo zem nabadzības riska robežas. 


Gadu no gada turpina samazināties uzņēmumu - nodokļu maksātāju skaits. 2017.gadā samazinājums bija par 2,2% salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, bet 2018.gadā jau par 8,2% (!). Uz šādu saimniekošanas "sasniegumu" fona, bagātie un valdošie Latvijā tik rūpīgi aizsargā savas intereses, ka tas jau sāk izraisīt Eiropas novērotāju neizpratni. Eiropas tīkla pret nabadzību "EAPN - Latvia" ieskatā, visus pēdējos gadus ienākumu plaisa starp bagātajiem un nabadzīgajiem arvien palielinās. Kopš tā laika, kad, 2012.gadā, Eirokomisija ieteica pievērst uzmanību ienākumu noslāņošanās pieaugumam, neviena no Latvijas valdībām uz to nav reaģējusi. Spriežot pēc attieksmes pret savu vēlētāju dotajiem uzdevumiem, jaunā vara paliks tikpat tālu no iedzīvotāju būtiskajām ikdienas vajadzībām. Varas realizētais kurss ved strupceļā. Valdošie to neapšaubāmi jūt, bet no iesāktā ceļa novirzīties negrib.

Latvijas Sociālistiskā partija saskata reālu iespēju patiesi uzlabot gan labklājības līmeni, gan arī saprašanos starp nacionālajām kopienām, vienīgi radikālā, visas valsts sociāli ekonomiskā kursa maiņā, nevis "caursitot" varas izpratni par atsevišķām, kaut arī daudzu Latvijas cilvēku,problēmām. Tiem, kuri ir patiesi ieinteresēti stāvokļa uzlabošanā, uzdevums ir saskaņot savas darbības, lai piestādītu varturiem nevis katrs atsevišķu, bet kopīgu rēķinu. Un - ne tikai kārtējās vēlēšanu kampaņas laikā.

Latvijas Sociālistiskās partijas valde.