Latvijas Sociālistiskā partija

07.02.2019

Venecuēla ir kārtējā, neatkarīgā valsts, kurā valda ASV prasmīgi iniciēta un izplānota krīze. Šīs akcijas mērķis netiek slēpts: nesen ievēlētajam un inaugurācijas ceremoniju izgājušajam prezidentam Nikolasam Maduro jānodod savas pilnvaras nesen ievēlētajam Nacionālās Asamblejas priekšsēdētājam Huanam Gvaido. Tādas rokādes jēga arī ar caurskatāma- nodrošināt ASV kontroli pār valsti, kurai pieder milzīgi naftas krājumi. Iepriekšējam prezidentam Ugo Čavesam gardā naftas pīrāga nocelšana no ASV galda maksāja dzīvību. Tagadējais Venecuēlas prezidents secinājumus nav izdarījis, un viņam par to nāksies samaksāt. Daudz saprotošāka persona jau ir izvēlēta un ieņēma topošajai operācijai nepieciešamo vietu, kā arī pienāca īstais brīdis, lai gāztu esošo likumīgi ievēlēto Venecuēlas prezidentu. Kā jau pienākas līdzīgos gadījumos, pēc viena rokas mājiena jau ir izveidojusies vairāku valstu koalīcija, kura atbalsta ASV iejaukšanos citas suverēnas valsts iekšējās lietās. Malā nepalika arī Eiropas Parlaments, kurš atzina Nacionālās Asamblejas priekšsēdētāju Huanu Gvaido par “Venecuēlas pagaidu prezidentu”. Arī Latvijas Republikas ārlietu ministrs E.Rinkēvičs, savas darba vizītes laikā ASV, ieņēma stingru pozīciju par “demokrātijas atjaunošanu Venecuēlā”. Bet par Venecuēlas pilsoņu izvēli, ievēlot prezidentu, “demokrātiskā koalīcija” cenšas nedomāt.   

Latvijas Sociālistiskā partija ir solidāra ar pozīciju, kura nosoda iejaukšanos citu valstu iekšējās lietās, bez attiecīga, uz starptautiskām tiesību normām balstīta mandāta. Venecuēlas tautai ir jānodrošina konstitucionālas tiesības pašiem risināt savas valsts problēmas. 


04.02.2019

Š.g. 30.-31.janvārī Latvijas Sociālistiskās partijas pārstāvis piedalījās Eiropas Parlamenta “Eiropas apvienoto kreiso un Ziemeļvalstu zaļo” frakcijas (GUE/NGL) organizētajā konferencē “Lokāla pretošanās labēji radikālām Eiropas kustībām”. Pasākumā piedalījās pārstāvji no Francijas, Vācijas, Itālijas, Grieķijas, Polijas, Ungārijas, Spānijas un citām valstīm. 

LSP pārstāvis pasvītroja, ka labēji radikālās un fašistiskās kustības nerodas pašas no sevis, bet tiek sponsorētas un kalpo lielā kapitāla interesēm. Tās tiek izmantotas, lai sašķeltu algotā darba cilvēkus pēc nacionālās un etniskās piederības, it īpaši ekonomiskās krīzes apstākļos, kalpo par ieroci pret visu kreiso kustību.


31.01.2019

Trīs mēnešu laikā politiskās partijas, kuras novilka sev priekšā tā dēvētās sarkanās līnijas, nodalot “pareizos” un “nepareizos” demokrātus, beidzot vienojās par valdības veidošanu. Pēc “pareizo” centieniem, frakcija, kuru atbalstīja lielākais vēlētāju skaits, turpinās pārstāvēt iedzīvotāju intereses dziļā opozīcijā. Vadoties pēc tiem pašiem principiem, par valdības vadītāju izvēlējās politiķi no partijas, kura brīnumainā kārtā pārvarēja vēlētāju minimālo uzticības robežu. Kaut viņš arī nepiedalījās vēlēšanās, un nenes savas otrās dzimtenes vēlētāju “svītrojumu” un “plusiņu” nastu, viņam pieder pase no pirmās tēvijas, kura, domājams, savu sūtni novārtā neatstās. Droši vien, ka koalīcijas partneri apbrīnoja arī jaunizvēlētā premjera partijas priekšvēlēšanu tēriņus. Tomēr, 42 tūkstoši par vietu Saeimā- tas ir vareni! Attaisnot tādus ieguldījumus bez valdības vadītāja krēsla nebūs viegli. Bet būs jārēķinās arī ar pārējiem partneriem- kur tad premjers liksies? Sākums jau ir- kopīgā atteikšanās no priekšvēlēšanu laikā dotajiem solījumiem neizbēgami pārvērta bijušos sāncenšus par sabiedrotajiem.

Lūk, kāds ir kārtējais Latvijas vēlētāju gribas izpausmes rezultāts, ievēlot Saeimu. Neskatoties uz atsevišķām sīkām detaļām, priekš balsstiesīgajiem Latvijas iedzīvotājiem, kā arī tiem, kuriem tādu tiesību nav, rezultāts bija visai prognozējams un radīja vilšanos. Balso vai nebalso, bet pie varas nāk tie paši politiskie spēki, kuri kalpo vietējā un ārzemju kapitāla interesēm, tikai nedaudz savādākā salikumā, salīdzinot ar pagājušo reizi. 

Latvijas vēlēšanu sistēma jau sen neatbilst cilvēku reālajām, nevis deklarētajām vajadzībām pēc izmaiņām visā valsts dzīvē, profesionālai, kompetentai ekonomikas pārvaldei, sociāliem, starpnacionāliem un demogrāfiskiem procesiem iedzīvotāju vairākuma interesēs. Ar katrām vēlēšanām samazinās pie urnām atnākušo skaits, pie kam, šo procesu neietekmē arī neprātīgā abu pušu nacionālistu vaimanāšana. Situācija neatlaidīgi tuvojas tam, ka izbraukušo Latvijas iedzīvotāju skaits izlīdzināsies ar tiem, kuri palika. Bet valdošie tajā nesaskata neko sliktu, izmanto iespējas izveidot sev jaunus amatus, ar mērķi likumīgā kārtā “sazāģēt” budžeta līdzekļus. “Pareizo” demokrātu bezatbildība un neaizskaramība ļauj viņiem izmantot savtīgās interesēs valsts pārvaldes iespējas, tai skaitā valdības un Latvijas Bankas, radot zaudējumus katrai ģimenei, katram uzņēmumam, kā tas arī notika saistībā ar OIK afēru.

Latvijas Sociālistiskā partija aicina darba cilvēkus, arodbiedrības, sabiedriskās organizācijas un atbildīgos politiķus apvienot centienus, īstenās tautas pārvaldes vēlēšanu sistēmas izveidošanai, kas par galvenajām politiķu centienu prioritātēm izvirzīs to darba darītāju intereses, kuri veido nacionālo bagātību, nevis to tērē.  

Latvijas Sociālistiskās partijas valde
22.01.2019

Latvijas valdības ieviestā, tā saucamās “zaļās enerģijas” ražotāju subsidēšana, beidzās ar liela mēroga skandālu. Š.g.10. janvārī, ar LR Saeimas deputātu balsojumu, tika pieņemts lēmums, sākot ar 31. martu, paātrinātā kārtā likvidēt OIK sistēmu.

Bet elektroenerģijas patērētāju, kuri pēc ekspertu aplēsēm, pēdējo desmit gadu laikā pārmaksāja vairāk nekā 2 miljardus eiro, prieks var tikt stipri izbojāts. Visai iespējams, ka Latvijas iedzīvotāju zaudējumiem nāks klāt milzīgi zaudējumi valsts budžetam, kurš arī tiek papildināts uz nodokļu maksātāju rēķina. Tas notiks tajā gadījumā, ja uzņēmēji, kuri būs neapmierināti ar sava biznesa pēkšņo izbeigšanos, vērsīsies tiesā, aizstāvot savas intereses.

Viss notiek tā, kā vienmēr: pie varas nākušie politiķi cenšas apmierināt savu sponsoru intereses, bet par sekām jāmaksā vēlētājiem, kuri piešķīra varas mandātu valdošajiem. Sešas valdības un astoņi ekonomikas ministri centīgi strādāja, lai katra Latvijas ģimene regulāri pārmaksātu par patērēto elektrību. 

Ģenerālprokuratūra un Valsts policija jau strādā pie tā, lai dotu tiesisku novērtējumu OIK ieviešanas un realizācijas sistēmai, kā arī, lai noteiktu amatpersonu un uzņēmēju loku, kuri ir pieļāvuši kļūdas un tās ļaunprātīgi izmantojuši. Jaunajai valdībai, kura kādreiz tomēr tiks izveidota, priekšā stāv vai nu patīkamais uzdevums, noveļot visu uz saviem priekšgaitniekiem, vai arī, kas nav raksturīgs valdošajiem, mēģināt atrisināt radušos situāciju, maksimāli aizstāvot Latvijas iedzīvotāju ģimeņu intereses. Atstāt šo izvēli politiķu rokās, ņemot vērā uzkrāto pieredzi, nav saprātīgi. 

Piestādīsim, beidzot, valdošajiem konkrētu rēķinu! Mūsu kopīgajās interesēs ir sodīt pēc nopelniem “OIK afērā” iesaistītos ierēdņus un uzņēmējus. Tāpēc ir svarīgi, lai izmeklēšana notiktu maksimāli atklāti, ar regulāru sabiedrības informēšanu par tās gaitu. Pārmaksātai naudai par OIK komponenti jābūt atgrieztai patērētājiem. 

Latvijas Sociālistiskā partija turpinās aktualizēt paziņotās prasības, organizējot publiskās akcijas un palīdzot sastādīt iesniegumus par nelikumīgu pārmaksu. Aicinām visus, kuri ir gatavi cīnīties pret šo netaisnību, pievienoties mūsu aktivitātēm, vai patstāvīgi organizēt iniciatīvas grupas. Piedāvājam koordinēties kopējos centienos.

Š.g. 24. janvārī, plkst. 12:30 pretī LR Ģenerālprokuratūrai (no Raiņa parka puses) Latvijas Sociālistiskā partija piketēs ar prasību informēt sabiedrību par “OIK afēras” izmeklēšanas gaitu. Aicinām pievienoties!

LSP Valde


20.01.2019

Latvijas Sociālistiskās partijas XXII kongress
Rezolūcija

Vairāku gadu garumā agresīvais, imperiālistu interesēm kalpojošais NATO bloks, atklāti forsē bruņošanos un uzkūda militarizācijas histēriju. Kaut gan vairākās ES valstīs, tai skaitā Latvijā, pirmo vietu ieņem nabadzības, sociāli ekonomiskās nevienlīdzības, jauniešu bezdarba problēmas, kas ir par iemeslu darbspējīgākās un aktīvākās iedzīvotāju daļas emigrācijai, valdošie politiķi joprojām dod priekšroku aizsardzības budžeta palielināšanai, nevis nodokļu maksātāju naudas novirzīšanai sasāpējušo problēmu risināšanai.

Pietiktu pat nelielas daļas, pēc Briseles un Vašingtonas komandas pieprasījuma piešķirtajiem finanšu līdzekļiem armijai un bruņojuma iegādei (faktiski – ASV un citu Eiropas attīstīto valstu rūpniecības finansēšanai), lai atrisinātu pamatproblēmas, piemēram, sakārtotu medicīnas aprūpi. Taču kompensējamo zāļu cenu samazināšanas un mediķu algu palielināšanas vietā, valdošie politiķi, kuri iestājas par aizsardzības budžeta palielināšanu virs 2% no IKP, dod priekšroku veca un sadārdzināta bruņojuma iegādei, kā arī militārās alianses avantūru apmaksai tālu aiz Latvijas robežām.


Ne tikai tiek nesamērīgi izlietots budžets, bet jaunā bruņošanās histērija saasina arī spriedzi reģionā, kas tiešā veidā negatīvi ietekmē valsts ekonomisko situāciju: krīt tranzīts, mazinās pašmāju un ārvalstu investoru interese par jebkādu ražotņu veidošanu Latvijas teritorijā. Ņemot vērā to, ka kaimiņu valsts Krievija praktiski oficiāli atzīta par “NATO ienaidnieku”, tas rada aizvien pieaugošu spriedzi daudznacionālajā Latvijas sabiedrībā.

Valdošo vēlme izvietot ārzemju kara bāzes Latvijas teritorijā pēc ASV paziņojuma par atteikšanos no “Līguma par vidējā un tuvā darbības rādiusa raķešu likvidāciju” provocēs kārtējo konfrontācijas vilni ar Krieviju ar tālejošām sekām Latvijas drošībai. Faktiski varas partijas pārvērš valsti par NATO “piefrontes līnijas tranšeju”, un tautu – par savas bezatbildīgās politikas ķīlniekiem.

Mēs vēlamies dzīvot mierā ar visiem kaimiņiem, nevis kļūt par raķešu mērķi un transnacionālo korporāciju un ārzemju militāri rūpniecisko monstru ienākumu avotu. 

Nodokļu maksātāju naudu - zālēm un mācību grāmatām, nevis bruņojumam un ģenerāļu algām!

2018. gada 15. decembrī
Rīgā


18.01.2019

Latvijas Sociālistiskās partijas XXII kongress
Rezolūcija

Laika periods kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas desmitgadēm ir bagātīgs ar sabiedrības konsolidācijas nepieciešamības solījumiem. Ar tādu nolūku augstā valdības un prezidenta līmenī regulāri pieņem un papildina iedzīvotāju integrācijas palielināšanas programmas, ko gatavo šīs nozares eksperti. Valdība un prezidents periodiski apspriež šo programmu izpildes gaitu ar rūpīgi izraudzītiem nacionālās diasporas pārstāvjiem, kas dzīvo Latvijā. Nacionālās kultūras biedrības saviem tautiešiem rīko koncertus, konkursus un festivālus. Valdības struktūru integrācijas plānos liek ziņas par attiecīgo programmu budžeta izdevumu daļu sniedzot atskaites par izdevumiem. Viss, formāli ņemot, tiek darīts. Taču reālajā dzīvē – to atzīst arī kompetenti eksperti – starpnacionālā spriedze Latvijā nesamazinās. Neveiksmīgi ir varas struktūru mēģinājumi reālo nelabvēlīgo stāvokli šajā jomā skaidrot tikai ar atsevišķu „musinātāju”, it kā no ārienes spēku vadītiem ekscesiem.

Tajā pat laikā aizejošās valdības pasāktā mazākumtautību skolu reforma jau ir izraisījusi raizes pat ANO. Trīs šīs organizācijas - mazākumtautību, vārda brīvības un izglītības tiesību pārstāvji jau divas reizes ir vērsušies pie Latvijas pēc paskaidrojumiem šajā jautājumā. Pēc šo ekspertu uzskata paredzētā reforma Latviju novedīs pie Durbanskas rezolūcijas un programmas Starptautiskā pakta 27.p. par pilsoņa un politiskajām tiesībām, kas paredz mazākumtautību tiesībās izglītības, kultūras, sociālajā un ekonomiskajā jomā.

Latvijas Sociālistiskā partija kategoriski nosoda varas iestāžu Latvijā uzsākto mazākumtautību skolu reformu. Ar šo lēmumu valdošie politiķi pārvilkuši treknu svītru vismaz trešai daļai valsts nodokļu maksātāju iegūt saviem bērniem kvalitatīvu izglītību, balstītu uz tādām ģimenes un nacionālajām vērtībām kā latviešu iedzīvotājiem. Šīs darbības negatīvās sekas dauidznacionālās Latvijas iedzīvotāju sabiedrības konsolidācijā negatīvās sekas ir neizbēgamas. Visu atbildību par to nes valdošā šķira un tās noturība realizēt politiku pēc principa „Skaldi un valdi”.

2018. gada 15. decembrī
Rīgā


14.01.2019

Š.g. 13. janvārī Latvijas Sociālistiskās partijas priekšsēdētājs Vladimirs Frolovs, Valdes locekļi, Rīgas un Jelgavas pirmorganizāciju aktīvisti, LR Saeimas deputāts-sociālists A.Rubiks piedalījās svinīgajā ziedu nolikšanā, pieminot 1905.-1907.g. revolūcijas cīnītājus.

Šodienas valdošie visiem spēkiem mēģina noklusēt to laiku notikumus, mērķtiecīgi izkropļot pirmās revolūcijas nozīmi, pasniedzot to, kā nacionālu latviešu tautas sacelšanos. 

Patiesībā, pats revolūcijas sākums,1905.g. “asiņainās ceturtdienas” notikumi, bija visciešākajā veidā saistīti ar Pēterburgas “asiņaino svētdienu”. Uzzinot par nežēlīgu Pēterburgas strādnieku apšaušanu, Rīgas strādnieki izsludināja ģenerālstreiku. Tā bija internacionāla, solidāra latviešu proletariāta atbilde carisma pastrādātajam noziegumam. 13. janvārī cara armija pie Daugavas dzelzs tilta šāva uz demonstrantiem, nogalinot vairāk nekā 70 un apmēram 200 cilvēkus smagi ievainojot.

Tālākie notikumi attīstījās zibenīgi. Visu Latvijas teritoriju pāršalca ekonomiskie un politiskie streiki (arī Viskrievijas streiki), demonstrācijas un mītiņi, sadursmes ar karaspēku un policijas atbruņošana, plaša mežabrāļu kustība un cara melnsimtnieku soda ekspedīcijas. Revolūcijas stihija radīja pirmo tautas miliciju un tautas padomes-demokrātiskāko pārvaldes formu. Cīņai sacēlās arī latviešu zemnieki- liesmoja “kraukļu perēkļi”- vācu muižnieku pilis. Galvenajās izvirzītās prasības bija 10 stundu (vēlāk-8) darba diena, darba algas paaugstināšana par 10-20%, darba apstākļu uzlabošana, streiku un sapulču brīvība, bērnu bezmaksas izglītība.

1905.-1907.g. revolūcija cieta sakāvi, bet tā saliedēja dažādu tautu algotā darba cilvēkus, parādīja, ka panākumus un uzvaru pār kapitālu var dot tikai vienota un solidāra cīņa. 

Viņi bija pirmie, godināsim!

2019.g. 13. janvārī


  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Foto A. Nužnijs