Latvijas Sociālistiskā partija

13.10.2015

1944.gada 13. oktobrī Padomju Armija atbrīvoja Rīgu. Šajā dienā  beidzās viens no drūmākajiem periodiem  Rīgas vēsturē, kas ilga gandrīz trīs ar pusi gadus, fašistiskās okupācijas laiks. Savu ieguldījumu šajā uzvarā deva Rīgas pagrīdes darbinieki.

Uzreiz pēc fašistu ienākšanas Rīgā, savu darbību uzsāka pagrīdes organizācijas. Cīņas bija ļoti smagas.  Ilgstošās cīņās pagrīdes darbinieki cieta lielus zaudējumus. Hitlerieši okupācijas gados Rīgā arestēja apmēram 12 tūkstošus antifašistiskās pagrīdes un izlūkošanas grupu dalībniekus.

Pēdējos okupācijas mēnešos ļoti aktīvi noritēja mazo pagrīdes grupu un to cilvēku, kas nevēlējās nekādā veidā palīdzēt fašistiem, darbība.  Liela nozīme bija arī tam, ka Rīgas strādnieki atteicās pildīt fašistu pavēles, kas noteica obligātu pilsētas iedzīvotāju piedalīšanos nocietinājumu veidošanā pie pilsētas robežām. Tas notika, neskatoties  uz to, ka par šādu rīcību draudēja nāvessods.

Strādnieki neļāva izzagt dzimto Rīgu.  Patriotu grupas darbojās visās rūpnīcas VEF darbnīcās. Tie bija strādnieki, kas strādāja J.Freimaņa vadībā un, neskatoties uz apsardzi, pamanījās izņemt no sūtīšanai sagatavotajām kastēm vērtīgas mašīnas.

Līdzīgā veidā rīkojās Rīgas kuģu remonta rūpnīcas strādnieku grupa. Strādnieki J.Andersons, A.Gailītis un citi paslēpa bedrēs  zem  grīdas vērtīgus instrumentus.

Rīgas gāzes rūpnīca neuzgāja gaisā tikai tāpēc, ka tur strādāja drosmīgi cilvēki. Meistari Šmits un Bricis, strādnieki Točas un Latuns , mūrnieks Mihelsons, sajutuši kaut ko nelāgu, rūpnīcā noorganizēja slepenas diennakts dežūras. Pirms Padomju Armijas ienākšanas, lai apmānītu hitleriešus, uz rūpnīcas vārtiem uzrakstīja- mīnēts un, to redzot spridzināšanas komandas devās prom.

13oct.jpg

Ienaidnieka mīnētājus spēja apmānīt arī konditorijas fabrikas „Laima” strādnieki. Vienam no viņiem, uzvelkot vācu armijas formu, izdevās pārliecināt fašistu spridzinātājus par to, ka uzņēmums jau ir mīnēts.

Fašisti, uzsākot atkāpšanos, centās iznīcināt ēku, kurā padomju laikā atradās LPSR Rakstnieku savienības nams.  To paredzot, naktī  uz 13.oktobri, sētniece Karlsone kopā ar Ragaini un apkopēju Putniņu aizbarikādēja durvis, bet mūrnieks Millers, bruņojies ar automātu, ko viņš paņēma līdzi bēgot no Latviešu SS brīvprātīgo leģiona, gatavojās apšaudei. Hitlerieši veltīgi lauzās durvīs. Parādoties mīnētājiem, tika uzsākta apšaude, un viņi bija spiesti bēgt.

Tādus piemērus varētu minēt daudz. Tas viss liecina par to, ka liela iedzīvotāju daļa neatbalstīja fašistus, bija atbildīga par savu dzimteni un gaidīja Sarkanās Armijas atnākšanu.  

P.S. Raksts ir sagatavots, izmantojot vēsturnieka Jāņa Dzintara grāmatu „Rīgas pagrīdes noslēpumi”, kuru mēs iesakām izlasīt. Jānis Dzintars ir arī grāmatas „Latviešu tautas cīņa Lielajā Tēvijas karā” līdzautors.30.09.2015

1944.gada  septembra beigās Salaspils koncentrācijas nometnē tika izpildīti pēdējie nāvessodi, nošaujot. Fašisti nošāva 17 smagi slimos ieslodzītos.  Pārējos izveda uz Vāciju, bet barakas nodedzināja, slēpjot pastrādāto noziegumu pēdas.

Nometnē bija nogalināti apmēram 100 tūkstoši cilvēki, kuru vidū 7 tūkstoši bērni.   1967.gadā nometnes vietā uzcēla Fašisma upuru piemiņai veltīto memoriālo kompleksu. Kopš tā brīža katru gadu septembra pēdējā svētdienā Salaspils memoriālā pulcējas bijušie ieslodzītie un viņu pēcteči, kā arī visi tie, kam nav vienaldzīgi daudzu tūkstošu cilvēku likteņi, kas ir gājuši bojā vai cietuši šajā nāves nometnē.

  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg

Šā gada 27. septembrī  Krievijas un Baltkrievijas vēstniecības diplomāti, kara veterāni, Latvijas Salaspils koncentrācijas nometnes bijušo ieslodzīto biedrības pārstāvji, kā arī Latvijas Sociālistiskās partijas biedri piedalījās svinīgajā vainagu un ziedu nolikšanas ceremonijā. Atceres pasākuma dalībnieki pieminēja ar klusuma brīdi šajā nometnē nacistu nomocītos ieslodzītos.

25.septembrī Salaspils kultūras namā notika starptautiskā zinātniskā konference: «Salaspils koncentrācijas nometne, 1941–1944. Vēsture un piemiņa», kura tika organizēta, pateicoties Salaspils domes, Latvijas Okupācijas muzeja un Daugavas muzeja atbalstam. Konferencē uzstājās dažādi Latvijas un ārzemju vēsturnieki, vairākums no kuriem savos ziņojumos izvirzīja mērķi  atmaskot mūsdienu sabiedrībā valdošos «mītus un melus» par Salaspils nometni, kas „radās padomju okupācijas laikā”. Tas nozīmē, ka pasākuma rīkošanas mērķis nebija patiesības meklējumi, bet kārtējais mēģinājums ar visiem spēkiem nomelnot padomju laikus.

Šodien, kad tiek pārskatīta vēsture, ir svarīgi balstīties uz to cilvēku liecībām, kas bija tiešie šo traģisko notikumu liecinieki. Mēs iesakām izlasīt grāmatu „Bērni un karš”, kuru ir sagatavojusi Ludmila Timoščenko, kas  pati ir izgājusi cauri fašistiskajām koncentrācijas nometnēm, desmit gadus vākusi materiālus, meklējusi ieslodzīto adreses un apkopojusi viņu atmiņas šajā grāmatā. Krievu valodā grāmata tika izdota 1999.gadā, bet pateicoties Alfrēda Rubika ( tajā laikā Eiropas Parlamenta deputāta), materiālajam atbalstam, to iztulkoja un izdeva arī latviešu valodā. Tagad grāmata ir kļuvusi pieejama elektroniskā veidā partijas mājas lapas sadaļā- mūsu grāmatas. 


29.09.2015

Rīgas domes deputāte Olga Vēdiņa (Latvijas Sociālistiskās partijas biedrs) atklāja aizdomīgu shēmu pēc kuras „Nacionālās apvienības” biedrs Andris Lācis par 260 sertifikātiem  ir privatizējis dzīvokli Vecrīgā, Smilšu ielā.

29sep.jpg

Andris Lācis savulaik vadīja pašvaldības uzņēmumu „Rīgas Nami”.  1997.gadā A.Lāča ģimenei pēc viņa iesnieguma Rīgas domes dzīvokļu izīrēšanas komisija izīrēja divus pašvaldības dzīvokļus Vecrīgā, lai gan tajā laikā ģimene ar dzīvojamo platību bija nodrošināta. A.Lācis 1997.gadā noformēja uz sava vārda beztermiņa nomas līgumu, kas tika reģistrēts Zemesgrāmatā.  Dzīvokļi tobrīd bija "Rīgas Namu" valdījumā.

Tajā laikā dzīvokļa platība bija 115 kv.m, bet pēc tam, kad 2007.gadā A.Lācis to kopā ar otro dzīvokli  reģistrēja Zemes grāmatā uz sava vārda kā privātīpašumu, abi dzīvokļi tika apvienoti un izveidoti divstāvu apartamenti, kuru platība bija jau 154 kv.m. Pēc O.Veidiņas novērtējuma, zaudējumi, ko A.Lācis ir radījis pašvaldībai ar savu darījumu, bija apmēram 400 tūkst. eiro. Tieši tik daudz šodien varētu maksāt tāds dzīvoklis.

Ir vērts atzīmēt, ka Andris Lācis par dažādiem dienesta pārkāpumiem jau 2010.gadā tika atbrīvots no darba uzņēmumā „Rīgas Nami” .  Tagad viņš ir Rīgas domes deputāts no „Nacionālās apvienības” un savu vainu neatzīst. Visi ar šo gadījumu saistītie dokumenti ir nodoti Ģenerālprokuratūrai.


28.09.2015

10. septembrī desmit frakcijas  «Saskaņa» deputātu, kuru vidū bija arī  Latvijas Sociālistiskās partijas biedrs Raimonds Rubiks, nosūtīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Kasparam Gerhardam  pieprasījumu par situāciju Daugavpils pilsētas pašvaldībā.

Deputāti norādīja uz virkni problēmām pilsētā. Piemēram, uz to faktu, ka Daugavpils mēra partijas biedri  un tam tuvinātās personas tiek pieaicinātas kā apakšuzņēmēji domes īstenotajos projektos, domes vadīto projektu finansēšanas zaudējumos, finanšu korekciju veikšanā iepriekš realizētajos projektos utt. Ar pilnu pieprasījuma saturu var iepazīties šeit

Saskaņā ar reglamentu, deputātu pieprasījums bija nosūtīts Latvijas Republikas Saeimas Pieprasījumu komisijai. Un tajā ar balstu vairākumu tika nolemts pieprasījumu noraidīt.  Tādējādi līdz ministram K.Gerhardam tas nenonāca.

28sep.jpg

17. septembrī  desmit frakcijas  «Saskaņa» deputātu, kuru vidū bija arī  Latvijas Sociālistiskās partijas biedri Raimonds Rubiks un Igors Zujevs, nosūtīja veselības ministram Guntim Belēvičam pieprasījumu par smago ekonomisko situāciju Daugavpils reģionālajā slimnīcā.  Deputāti interesējas par to, vai slimnīcas vadība ir informējusi ministru par savu smago stāvokli un brīdinājusi par  plānoto darbinieku skaita samazināšanu utt.

Ar pilnu pieprasījuma saturu var iepazīties šeit. Šobrīd vēstule ir nodota izskatīšanai Latvijas Republikas Saeimas Pieprasījumu komisijai.  Vai tā noraidīs deputātu pieprasījumu vai nosūtīs ministram, pagaidām vēl nav zināms.


24.09.2015

Šajā dienā, tieši 80 gadus atpakaļ, pasaulē dzima cilvēks, kuram bija lemts kļūt par vienu no slavenākajiem valstsvīriem Latvijas vēsturē — Alfrēds Rubiks. Savas politiskās karjeras laikā viņš ir kāpis pa karjeras kāpnēm, sākot no komjaunatnes darbinieka līdz PSKP CK politbiroja biedram un LKP CK pirmajam sekretāram, politisku iemeslu dēļ ir bijis cietumā, bet vēlāk bija ievēlēts arī par Eiropas Parlamenta deputātu.

24sep.jpg

Par savu nesavtīgu un pašaizliedzīgu darbu Latvijas tautas labā, Alfrēds Rubiks ir pelnījis īstu tautas cieņu. Šis cilvēks nekad nav melojis pats sev: nav mainījis savus dzīves principus un uzskatus. Nekad nav baidījies turēties pie saviem uzskatiem, neskatoties neuzko, pat to viņu ciena ne tikai atbalstītāji, bet arī pretinieki. Šajā īpašajā dienā, Latvijas Socialistiskās partijas vārdā vēlam jubilāram visu vislabāko un īpaši vēlam ilgus dzīves gadus!


23.09.2015

Septembrī savu 95. jubileju nosvinēja ilggadējais Latvijas Sociālistiskās partijas biedrs Dominiks Čudars. Viņš dzīvo Rēzeknes novada Kaunatu pagastā. Liktenis ir devis viņam iespēju dzīvot Latvijā gan Ulmaņa laikos, gan arī Padomju varas gados. Un kā saka pats D.Čudars, tieši Padomju vara ļāva viņam  no parasta, neizglītota puišeļa izaugt līdz Kaunatas sovhoza vadītājam. Visu savu dzīvi viņš ir bijis pārliecināts komunists un nav mainījis savus politiskos uzskatus par labu pašreizējai varai.

21. septembrī pie jubilāra ciemos ieradās Latvijas Sociālistiskās partijas Rēzeknes pirmorganizācijas biedri, kā arī partijas priekšsēdētājs Alfrēds Rubiks, kas partijas vārdā D.Čudaram pasniedza pateicības rakstu par atbildīgu un ilggadēju sabiedriski politisko darbu, kas tika veikts Latvijas Sociālistiskās partijas rindās.

  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg

«Jūs esat paraugs jaunajai paaudzei. Jūs simbolizējat Latvijas tautas drosmi, varonību un Dzimtenes mīlestību pasaules karā un pēckara gados ar godprātīgu darbu Latgales novada un savas dzimtās Kaunatas labā» — pateicības rakstā. Biedri no visas sirds novēlēja Dominikam Čudaram sagaidīt savu simtgadi tikpat modram.


21.09.2015

17. septembrī Saeimā notika balsojums par neuzticības izteikšanu tieslietu ministram Dzintaram Rasnačam («VL-TB/LNNK»). Prasību par ministra atkāpšanos iesniedza frakcija «Saskaņa», kurā ir arī Latvijas Sociālistiskās partijas biedri, deputāti Artūrs Rubiks, Raimonds Rubiks un Igors Zujevs.

Pēdējā laika notikumi bērnu tiesību aizsardzības jomā ir izkliedējuši mītu par kārtību Latvijas tiesībaizsardzības sistēmā. Pirms dažām nedēļām mums visiem lielu šoku izsauca ziņa par to, ka diviem Liepājas pedofiliem kā sods tika piespriests piespiedu darbs. Pedofilu personas datus slēpj. Tas vairs nevar atkārtoties. D. Rasnačam ir jāatkāpjas no ieņemamā amata.

21sep.jpg

Diemžēl vairākums deputātu neatbalstīja frakciju «Saskaņa». Par ministra atkāpšanos nobalsoja 28 deputāti, viņu vidū bija arī mūsu deputāti Artūrs Rubiks, Raimonds Rubiks un Igors Zujevs. Pret balsoja «Zaļo un zemnieku savienības» deputāti, bet frakcija «Vienotība» atturējās. Tikai «Latvijas Reģionālā apvienība» pievienojās frakcijas «Saskaņa» balsojumam.

Ar detalizētiem balsošanas rezultātiem var iepazīties šeit


09.09.2015

Pēc KF vēstniecības pasūtījuma  Jēkabpilī,  Varoņu ielā ir  uzsākta Brāļu kapu labiekārtošana. Latvijas Sociālistiskā partija protams iestājas par to, lai kapi tiktu sakopti. Tajā pašā laikā daži apstākļi  rada bažas un liek būt uzmanīgākiem attiecībā pret šo labiekārtošanu. Šī projekta ietvaros ir radusies doma pārvietot pieminekli lielgabalu un zem tā apglabāto karavīru mirstīgās atliekas no pilsētas centra uz Brāļu kapiem, Varoņu ielā. Šī ideja izsauc neviennozīmīgu reakciju iedzīvotāju vidū.

Piemineklis lielgabals, virs ģenerālmajora Sergeja Kuprijanova,  pulkveža Subabutdina Gazejeva un pulkveža Gavrila Šarikalova, kas krita kaujās par Jēkabpils atbrīvošanu, kapu kopiņām, atrodas  Krustpils centrālajā ielā, pretī Kultūras namam. Tā ir kļuvusi par tradicionālu vietu, kur cilvēki pulcējas 23.februārī, Uzvaras dienā, pilsētas atbrīvošanas dienā no fašistiskajiem iebrucējiem.

9sep.jpg

Tā kā šī pārvietošanas ideja ir izsaukusi lielu rezonansi pilsētā, tad 6.septembrī notika tikšanās, kurā piedalījās arī Latvijas Sociālistiskās partijas Jēkabpils pirmorganizācijas biedri ar Natāliju Ždanovu priekšgalā. Kā viņi pastāstīja, Jēkabpils pilsētas mērs Leonīds Salcevičs centās mierināt, ka šogad pārvietošanas nebūs, jo ir jāatrod apbedīto  virsnieku radinieki un jāsaņem viņu piekrišana. Turklāt izrādās, ka paša Brāļu kapu labiekārtošanas plāna vēl nemaz nav, un tas vēl tikai tiks izstrādāts. Pilsētas mērs L.Salcevičs  pavēstīja, ka vietā, kur atrodas  lielgabals un  apbedījumi, grib izveidot skvēru. Tikšanās laikā mērs sarīkoja klātesošo vidū balsošanu, kas parādīja, ka krievu biedrība «Rodņik» atbalsta karavīru pārapbedīšanu un lielgabala pārvietošanu.

Jāaizdomājas ne tikai par karavīru pārapbedīšanu. Latvijas Sociālistiskās partijas Jēkabpils pirmorganizācijas biedri ir nobažījušies par Varoņu - atbrīvotāju parku, kas atrodas blakus piemineklim lielgabalam. Tur ir izvietots pilsētas atbrīvotājiem veltīts memoriāls. Atrodas plāksnes uz kurām ir uzrakstīti kritušo karavīru vārdi. Vai nebūs tā, ka vispirms novāks lielgabalu, bet pēc tam ķersies klāt pašam  memoriālam? Tagad pilsētas mērs sola neaiztikt to, bet kā būs tālāk, nav zināms. Jāsagaida labiekārtošanas plāns. 


01.09.2015

Ir klāt septembris – jauns macību gads skolēniem, skolotājiem un arī vecākiem. Skolēniem gribam novēlēt saglabāt 1. septembra satikšanās prieku, zināšanu kāri un darba sparu visa mācību gada garumā. Vecākiem un izglītības darbiniekiem - pacietību un izturību, sapratni un mīlestību, palīdzot bērniem kāpt grūtajā, taču skaistajā zinību kalnā!