Latvijas Sociālistiskā partija

"Avante" 2013

27.09.2013

Katru gadu, septembra pirmajā nedēļā, dažu minūšu braucienā uz ziemeļiem no Lisabonas- Amorā, Seišalas pilsētā norisinās ikgadējais komunistiskais festivāls "Avante"! Tāds pat nosaukums "Avante" ir arī Portugāles komunistiskās partijas oficiālajai avīzei, taču festivāls tiek rīkots visa vecuma cilvēkiem ar jebkādu politisko pārliecību. 2013.gada 6.,7. un 8. septembrī simtiem tūkstošu apmeklētāju pulcējās kempinga parkā, jo festivāls sastāv no trīsdienu mūzikas svētkiem. Šajās 3 dienās uz piecām skatuvēm uzstājas simti portugāļu un internacionālu grupu un izpildītāju. Visapkārt valda neiedomājama prieka un sajūsmas atmosfēra.

Neskatoties uz to, ka šajā gadā norisinājās 37-ais ( nejubilejas) festivāls, tas tika organizēts kā grandiozs pasākums. Tas tāpēc, ka PKP atzīmēja simtgadi kopš Alvaro Kunjala dzimšanas, kas tiks svinēta 10.novembrī. Alvaro Kunjals ir Portugāles komunistiskās partijas dibinātājs, kurš ilgus gadus strādāja pagrīdē, viņš ir cilvēks, kurš pavadījis 11 gadus ieslodzījumā par savu politisko pārliecību. Izstādes paviljons, kam tika atvēlēta centrālā festivāla vieta, tika veltīts šīs izcilās personības dzīves biogrāfijai. Tāpat šis gads bija īpašs ar vēl kādu notikumu- 1974.gada aprīļa revolūcijas 40-to gadadienu. Šos notikumus Portugāles iedzīvotāji atceras un ciena savas tradīcijas.

"Avante" festivāls tiek organizēts kopš 1976.gada. Sākotnēji tas norisinājās citās pilsētās, taču daudzi negribēja saistīties ar kreiso partiju, kuras popularitāte auga. Tādēļ komunisti izsludināja līdzekļu vākšanas plašu sabiedrisku kampaņu un ieguva savā īpašumā Kvinta da Princesa vīnogulāju zemi Amorā.

Pirmais festivāls bija par godu uzvarai pār diktatūras režīmu. Mūsdienās savukārt tie ir vienkārši lieli svētki ikvienam cilvēkam, neatkarīgi no paaudzes, sociālā stāvokļa un nostājas. Šeit var dzirdēt daudz un dažādas politiskas runas, apmeklēt citu pasaules valstu komunistisko partiju paviljonus, piedalīties diskusijās par politiskām aktualitātēm. Tāpat, tie, kas vēlas, var skatīties sporta sacensības, pabūt grāmatu tirgū, klausīties mūziku, nogaršot dažādus tradicionālus ēdienus, peldēties ezerā un lieliski pavadīt laiku ar ģimeni.

Uz festivālu ierodas gan Portugāles kopienu pārstāvji, kas vēlas tirgot savu produkciju un vīnus, gan arī komunistisko partiju delegāti no citām valstīm. Latvijas pārstāvji arī ir ikgadēji festivāla apmeklētāji. Atšķirībā no kopējās apmeklētāju masas, delegāti ne tikai izbauda svētkus, bet arī aktīvi politiski darbojas. Šajā gadā piedalījās 75 delegāti no 48 valstīm. Pats svarīgākais un smagākais šī gada jautājums bija par karu Sīrijā. Visu valstu komunisti, kas tika pārstāvēti festivālā, kritiski izteicās par ASV valdību un vienbalsīgi bija pret kara darbības uzsākšanu. Tika apspriesti arī atsevišķu valstu aktuāli jautājumi (Palestīnas, Korejas, Kubas). Liela uzmanība tika pievērsta pašas Portugāles jautājumiem. PKP ģenerālsekretārs Žeronimu de Suza pastāstīja par galvenajām valsts problēmām, par patiesajiem problēmu cēloņiem un par iespējamajiem risinājumiem. Bez tam, 29.septembrī notiks pašvaldību vēlēšanas, kurās komunisti vienotā blokā ar zaļajiem gatavojas sasniegt labus rezultātu.

Pēdējā laikā PKP kļūst arvien populārāka un uzņem apgriezienus, tā kā daudzi Portugāles iedzīvotāji ir neapmierināti ar pašreizējo valdību un ekonomisko situāciju valstī. Komunistu rindas aktīvi paplašinās- iespējams, pienācis laiks pārmaiņām!

Anna Juhimuka