Latvijas Sociālistiskā partija

Sagrauta medicīna - Latvijas “veiksmes stāsts”!

18.12.2018

Latvijas Sociālistiskās partijas XXII kongresa rezolūcija

Aizejošā gada pēdējie mēneši raksturojas ar vairākiem notikumiem veselības aprūpes sistēmā, kas pārtrauca atbildīgo ministru miermīlīgu dusēšanu un pastāvīgos skaidrojumus sabiedrībai par to, ka krīze nozarē ir pārvarēta un medicīnas finansējums ir kļuvis valdībai prioritārs.

Latvijas ģimenes ārstu asociācija un medicīnas darbinieku arodbiedrība bija pirmie, kas atgādināja veselības ministrei par nepieciešamību pildīt dotos solījumus mediķu ikgadējam algu pieaugumam 20% apmērā 2019.-2021.g. Taču atbilde no valdības vadītāja M.Kučinska un finanšu ministres D.Reiznieces-Ozolas ir 2019.g. budžeta projekts, kurā algu celšanas jautājums pat netika pieminēts. Vēl jo vairāk, augstākminētie A.Čakšas darba kolēģi, kuri skaisti un draudzīgi raudzījās uz mums no “ZZS” priekšvēlēšanu plakātiem, publiski distancējās no veselības ministres, paziņojot, ka dotie solījumi bija…viņas personīgais viedoklis. 

Tomēr, kārtējā “kā varēja nesolīt” sērija izraisīja asu un pamatotu mediķu reakciju. Par visjūtamāko protesta formu kļuva Neatliekamā Medicīnas Palīdzības Dienesta (NMPD) darbinieku masveida atlūgumi. NMPD Rīgas reģionālais centrs bija spiests pasludināt ārkārtas situācijas režīmu. 

Neskatoties uz kritiskajiem notikumiem, kuri var izraisīt nopietnas sekas daudziem Latvijas iedzīvotājiem, valsts premjerministrs izrādīja atklātu vienaldzību, mierīgi pārliekot visu atbildību uz nākamās valdības pleciem, novēlot tai tikt galā ar atstāto “mantojumu”. 

Izveidojusies situācija, kas nepārprotami liecina par veselības aprūpes dziļo krīzi, vēl vairāk pasliktinājās pēc Satversmes tiesas lēmuma par “normālā pagarinātā darba laika” normas atcelšanu. Šī lēmuma stāšanās spēkā sekmēja Latvijas slimnīcu biedrības paziņojumu par iespējamo ārkārtas stāvokļa pasludināšanu arī slimnīcās, katastrofāla darbinieku trūkuma dēļ no 2019.g. 1. janvāra. Šajos apstākļos par draudošu ārstu-rezidentu migrācijas vilni paziņoja arī Jauno Ārstu Asociācijas priekšsēdētājs K.Rācenis. Pastāvīgam naudas deficītam nozarē pievienojās arī nemākulīga resursu izšķērdēšana slikti strādājošai un mūsdienu apstākļiem neatbilstošai “e-veselībai”, kā arī bezatbildība un kļūdas, plānojot vakcīnu iepirkumus un valsts dotācijas kompensējamiem medikamentiem, kas izraisīja to iztrūkumu un jūtamus zaudējumus valsts iedzīvotājiem. 

Latvijas Sociālistiskā partija uzstāj uz veselības aprūpes prioritāra finansējuma nepieciešamību. Rūpēm par cilvēku veselību un mediķu pienācīgām algām jāpārstāj būt tikai politiķu priekšvēlēšanu spekulāciju priekšmetiem! 

Pieprasām pārvarēt krīzi veselības aprūpes sistēmā!

Rīgā, 2018.g. 15. decembrī