Latvijas Sociālistiskā partija

10 GADI KOPŠ ASV ORGANIZĒTĀ VARDABĪGĀ VALSTS APVĒRSUMA HONDURASĀ

18.07.2019

Pēdējos gados Hondurasa un tās galvaspilsēta Tegusigalpa vienmēr tiek minētas kā vienas no pasaulē bīstamakajām vietām pēc Irākas un Sīrijas. Šīs situācijas pirmsākumi ir meklējami 2009.gada vasarā. Tieši tad, ASV valsts sekretāres Hilarijas Klintones uzraudzībā, tika nelikumīgi atstādināts demokrātiski ievēlētais prezidents Manuels Selaja. Viņa vietu ieņēma ASV ieliktenis, ģenerālis Velaskes, un, lai cik paradoksāli tas neizskatītos, simtiem tūkstošu bēgļu, lai izvairītos no represijām, devās uz ASV, kur viņiem uzreiz piemēroja nelikumīgo migrantu statusu.


Šodien Vašingtona pilnībā kontrolē Hondurasu. Tā sponsorē valdību, NVO, plašsaziņas līdzekļus, baznīcas. Tanī pat laikā, nabadzība un noziegumu līmenis sasniedz vēl neredzētus skaitļus - ap 70% iedzīvotāju dzīvo zem nabadzības sliekšņa.

Tagad jau daudziem ir skaidrs, ka šis nav pirmais gadījums, kad ASV ievieš sev vēlamo režīmu Latīņamerikā. Savulaik, pēc tiešās Henrija Kisindžera pavēles, tika organizēts apvērsums un nodibināta fašistiskā diktatūra Čīlē ar ģenerāli Pinočetu priekšgalā, kā rezultātā gāja bojā tūkstošiem cilvēku. Arī Argentīnu gaidīja tas pats liktenis - diktatūra ar tūkstošiem nogalināto, bet pēc CIP organizētā apvērsuma Gvatemalā 60-tajos gados, upuru skaits sasniedza 400 tūkst.cilvēku. Šo iebrukumu, Dienvidamerikas valstīs īstenoto tiešo vai ASV sponsorēto apvērsumu skaitu var turpināt ilgi- Kuba, Panama, Grenāda... Un visur tikai viens mērķis- atstādināt demokrātiski ievēlēto varu, izveidot haosu un ielikt kontrolētu diktatūru.

Valsts apvērsuma rezultātā gāztais Hondurasas prezidents Selaja, par notikušo izteicās sekojoši: “…lai kapitāls pastāv,bet tas nedrīkst valdīt pār pasauli. Kapitālisms ir barbarisks. Tā nevar būt cilvēces nākotne.”

Mēs solidarizējamies ar šiem uzskatiem. Varu darbam, nevis kapitālam!

Latvijas Sociālistiskās partijas Valde