Latvijas Sociālistiskā partija

Revanšistiskās politikas ceļš ved nelaimē!

20.11.2019

80 gadi kopš Otrā pasaules kara sākuma un 75 gadi kopš padomju tautas uzvaras Lielajā Tēvijas karā liek no jauna aizdomāties par šīs XX gadsimta lielākās traģēdijas cēloņiem un rezultātiem. Vienīgi no politiskās konjunktūras brīva objektīvas mācības gūšana no pagātnes rūgtās pieredzes, dos iespēju izvairīties no tās atkārtošanās nākotnē. To saprot miljoni saprātīgi domājošu cilvēku, kuri cenšas atturēt pasauli no ieslīgšanas kārtējā kara katastrofā.

Tomēr ir spēki, kuri gatavi neņemt vērā karā piedzīvotās ciešanas un nestos upurus, kuri vēlas par šādu cenu iegūt izdevīgāku pozīciju ģeopolitiskajā konfrontācijā, lai apmierinātu transnacionālā kapitāla intereses.

Šādu spēku iecienītā metode aizvien ir Otrā pasaules kara vēstures pārrakstīšana, kardināla šī kara cēloņu un rezultātu sagrozīšana, nekaunīga atbildības par kara izraisīšanu pārlikšana no patiesajiem agresoru ar 1938.gada "Minhenes dāvanu" iedvesmojušajiem vaininiekiem uz valsti, kura nesa vislielākos upurus un deva izšķirošo ieguldījumu uzvarā pār fašistisko mēri.


Par spilgtu šādu centienu piemēru pēdējā laikā ir kļuvusi Eiroparlamenta rezolūcijas "Par vēsturiskās atmiņas nozīmīgumu Eiropas nākotnei" pieņemšana un patosa pilnais Latvijas aizsardzības ministra A. Pabrika paziņojums par to, ka "...leģionāri ir latviešu tautas un valsts lepnums", "... bet mūsu atmiņa par mūsu leģionāriem, varoņiem ir spilgta un mūžīga".

Latvijas Sociālistiskā partija solidarizējas ar tiem, kuri pauž neizpratni un vilšanos attiecībā uz par šo rezolūciju nobalsojušajiem deputātiem. Šīs rezolūcijas uzdevums ir būt par kārtējo lodi "informatīvajā karā", kas tiek vests ar mērķi novirzīt uzmanību no provokatīvas un duālas rietumu lielvalstu pirmskara politikas, bet atbildību par kara izraisīšanu uzkraut tā upurim.

Attiecībā uz ministra A. Pabrika izteikumu, mēs uzskatām to ne vien par provokatīvu un jau esošo šķelšanos Latvijas sabiedrībā padziļinošu, bet arī par neatbilstošu vēsturiskajai patiesībai un veselajam saprātam. Latviešu SS leģions tika izveidots pēc nacistiskās Vācijas augstākās vadības pavēles ar aktīvu vietējo kolaborantu un neliela skaita bijušo Latvijas armijas virsnieku atbalstu, kuri darbojās hitleriešu specdienestu labā. SS leģiona pamatu sastādīja brīvprātīgo policijas bataljonu daļas, kuri bija karojuši pret antihitlerisko koalīciju tālu aiz Latvijas robežām. Bet leģiona papildināšanai veiktā mobilizācija (faktiski - nelikumīga), padarīja desmitiem tūkstošus latviešu puišu par lielgabalu gaļu Otro pasaules karu izraisījušajai agresorvalstij. Tādējādi, vieniem leģions deva iespēju iztapīgi kalpot fašistiem, citiem kļuva par visa mūža sāpi un traģēdiju.

Mēģinājumi iztaisīt no leģionāriem "valsts varoņus", ir atklāta vēstures falsifikācija un lienoša brūnā revanša politikas realizācija. Šajā sakarā rodas jautājumi: kā aizsardzības ministrs vērtē to Latvijas jaunekļu tūkstošu rīcību, kuri izvairījās no dienesta leģionā un kuri dezertēja no tā, tai skaitā ar ieročiem rokās? Kā viņš vērtē leitnanta Rubeņa bataljona darbības? Un kas, viņaprāt, bija tie daudzie desmiti tūkstoši Latvijas cilvēku, kuri no pašām pirmajām kara dienām nostājās cīnītāju pret fašismu pusē?

Nožēlojami un neveikli izskatās arī militārā resora centieni sniegt savu tā laika notikumu traktējumu: "…latviešu leģiona karavīri, cīnoties savā zemē pret desmitkārtīgu pārspēku, aizturēja Padomju armijas virzību uz Rīgu. Tas ietekmēja turpmākos vēsturiskos notikumus". Sekojot šai loģikai, nāksies atzīt, ka "ietekme uz vēsturiskiem notikumiem" izpaudās mēģinājumā saglabāt Latvijas kā Ostlandes protektorāta statusu? Kas tas ir - vai militārā resora ierēdņu nepiepildītais sapnis?

Nevar, mūsuprāt, cilvēks, kurš ar saviem izteikumiem raisa šādus jautājumus, turpināt ieņemt Latvijas aizsardzības ministra amatu.

Latvijas Sociālistiskā partija kategoriski iestājas pret šādu brūnā revanša un Otrā pasaules kara vēstures pārrakstīšanas politiku!

Slava kareivjiem - Latvijas atbrīvotājiem no vācu fašistiskajiem okupantiem!

Latvijas Sociālistiskās partijas Valde